SU KUYUSU

Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Hangi Müslüman susamış bir Müslümana su verirse, Allah da ona içerisinde güzel kokuları olan cennet içeceği içirir.” (Ebû Dâvûd, Zekat, 32; Tirmizi, Kıyame, 18)

İklim koşulları ve coğrafi özellikleri nedeniyle hayatın zor olduğu Afrika’da, insanlar yaşama tutunabilmek için her alanda mücadele ediyorlar. Yaşamak için en temel ihtiyaç olan suyun olmaması, yerel halkın hayatta kalma direncini önemli ölçüde etkilemektedir. İhtiyaç sahibi fakir halk suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat etmektedir. Bin bir zahmetle ulaştıkları suyun ise sağlıksız ve mikroplu olması salgın hastalıkları ve ölümleri de beraberinde getirmektedir.

Her gün binlerce çocuk lağım suları ve en temel hijyenik şartların yoksunluğundan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle ölüyor. Yaşanan bu trajik ölümlerin ise ne yazık ki önemli bir kısmı Afrika’da oluyor.

BM raporlarına göre dünyada 2 milyarı aşkın insan temiz suya erişemiyor. Her gün 4 bin, her yıl 1.8 milyon çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Biruni Gençlik Merkezi olarak bu duruma sessiz kalmayarak, siz değerli hayırseverlerin desteği ile tespit ettiğimiz bölgelerde su kuyuları açıyoruz. Kilometrelerce öteden sırtlarında su taşıyarak yaşamaya çalışan insanlara umut olup, suya kolay erişim sağlamalarına vesile oluyoruz. Gerek bireysel olarak şahsınız veya aileniz adına kuyu açtırabilir, gerek ortaklaşa elbirliği yapılarak açılacak su kuyuları fonuna bağış yaparak bu ulvihizmetin manevi ortamına sizde ortak olabilirsiniz.