KURBAN BAĞIŞI

Kurban Nedir

Kurbanın sözlük anlamı, “yakınlık kurmak, yaklaşmak”tır. Dini olarak ise Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet maksadıyla belli şartları taşıyan hayvanların belirli bir vakitte ve islami usule uygun olarak kesilmesidir.

Kurban Çeşitleri

Kurban çeşitleri, Kurban Bayramı’nda kesilen Vacip Kurban, Yeni doğmuş çocuklar için kesilen Akika Kurbanı, Şu işim olursa kurban keseceğim diye vaat ettiğimiz Adak Kurbanı, Hac yapan Hacıların Harem bölgesinde kestiği Hedy Kurbanı, hacda yasakların ihlali halinde kesilmesi gereken Ceza ve Kefaret Kurbanı ve Allah c.c. rızası için kesilen Nafile (Farz, Vacip ve Sünnet dışında ) Kurban'dan oluşur.

Kurban Kesme Yükümlülüğü

Vacip olan kurbanı kesmekle yükümlü olabilmek için, Müslüman olmak, akli sağlığı yerinde olmak, buluğa ermiş olmak, yolcu veya misafir olmamak, dinen zengin sayılacak kadar maddi güce sahip gerekir. Bu özelliklere sahip olan insanlar, yılın belirli günü olan kurban gününde (Zilhicce 10, 11 ,12,13) kurbanlarını keserler. Onun haricinde adak, akika,sadaka kurbanlarını yılın her gününde kesebilirler.

Vekalet Yoluyla Kurban Kesilebilir mi ?

Kurbanı, kişi kendisi kesebileceği gibi, vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Vekâlet yoluyla kurban kestiren kişi, bulunduğu yerdeki birisine vekâlet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekâlet verebilir. Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak verilebileceği gibi telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile de verilebilir.

Bağışladığım Kurbanım Nerede Ve Ne Zaman Kesiliyor Ve Kimlere Ulaştırılıyor ?

Yurt dışında kesilmek üzere bizlere emanet ettiğiniz Kurbanlarınız,  Afrika'da Müslüman ülkelerde 7 ila 10 gün arasında kesilir. Etleri bölgedeki ihtiyaç sahiplerine, medrese talebelerine ve yetim ailelere dağıtılır.

Yurt içinde kesilmek üzere emanet ettiğiniz kurbanlarınız ise ülkemizde kesilerek Kur'an Kursu öğrencilerimize ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Kurbanınız kesilir iken, kesim anında fotoğrafları çekilip, video kaydı yapılmakta ve bu bilgiler size gönderilmektedir.

Kurbanı Bağışını Nasıl Yapabilirim ?

İnternet sitemiz üzerinden veya dernek merkezimize gelerek elden makbuz mukabilinde veya eft, havale yolu ile banka hesaplarımıza gönderebilirsiniz. Lütfen açıklma kısmına ad soyad ve kurban bağışı olduğunu belirtiniz..

Yurtdışı vekaleten kurban bağışı organizasyonu kapsamında, Afrika kurban bağışı, çalışmalarımızda önemli bir yer teşkil etmektedir. Zira açlık, yoksulluk ve mağduriyetin çok fazla olduğu Afrika ülkelerine, Derneğimize emanet edilen kurban bağışları ile giderek, onlara umut olmaya gayret ediyoruz.